A HATÉKONY NYELVTANULÁSRÓL (4. RÉSZ)
A SZÓTANULÁS
Az örök mumusról, a szótanulásról:
Habár még mindig szokás sok helyen a klasszikus szótárfüzet-vezetés és az ehhez kapcsolódó szómagolás, a tapasztalatok szerint a hatékony szótanulás alapja, hogy a szavakat ne elszigetelten, hanem mindig valamilyen kontextusban próbáljuk memorizálni.
Erre sokféle módszer létezik:
☆ Írj a szavakhoz példamondatokat, pl. a szövegből, amiben találtad (igen, akár a szótárfüzetedbe is :)) Így rögtön azt is látni fogod, hogyan használjuk a szót mondatban.
☆ Tanulj kifejezéseket az elszigetelt szavak helyett (pl. den Tisch decken)!
☆ Tanulj szócsaládokat! A főnevet és a hozzá tartozó igét, melléknevet mindig együtt írd fel és tanuld (pl. die Gefahr, gefährlich, gefährden)!
☆ Tanulj tematikusan! Az egy témához tartozó szavakat érdemes egy helyre, együtt gyűjteni és tanulni. Készíts hozzájuk szósünit (Wortigel/mindmap)! Akár rajzolhatsz is a témákhoz vagy használj különböző színeket!
Léteznek tematikus szótárak, ezek is segíthetnek a témákhoz kötődő, koncentrált tanulásban.
☆ Tanulj szövegekkel! Ha szövegekkel dolgozol, mindig jelöld ki a kifejezéseket, szófordulatokat, később innen is át tudod nézni őket.
☆ Dolgoztasd meg mindkét agyféltekédet! Különösen ha vizuális típus vagy, használj képes szótárakat! Nyomtatott és digitális formában is megtalálod őket a neten!
☆ Ne hanyagold el a szavak kiejtését sem! Ha inkább hallás után tanulsz, akár fel is mondhatod a szavakat, kifejezéseket a telefonodra, így bármikor meg tudod hallgatni őket. Bárhogyan is tanulsz, az ideális az, ha szó írott, képi alakja és a hallott változata szorosan összekapcsolódik. Egyiket se hanyagold el!
☆ A kártyázós módszer örök, van aki a kézzel írt változatára esküszik, mások már a digitális változatot részesítik előnyben (pl. Quizlet). A digitális változatnál tesztelni is tudod magad többféle tesztípussal, így garantáltan nem lesz unalmas még a szótanulás sem!
Ha segítségre van szükséged: www.vilagvevo.hu
Mi így tanulunk hatékonyan!